Witaj nieznajomy!

Zaloguj się lub załóż darmowe konto

1
Mariuszek
Jakie kosmetyki naturalne na suchą cerę
Pytanie zadał(a) Mariuszek, 07 maja 2020, 11:18
Hej wszystkim. Mam pytanie. Jakie kosmetyki naturalne możecie polecić na suchą i popękaną skórę. Zastanawiałem się nad takimi: https://apteka.bonifratrzy.pl/produkty-ojca-grzegorza-sroki.html Pytanie czy ktoś z nich korzystał i może mi powiedzieć czy faktycznie są to skuteczne preparaty
tagi: kosmetyki

[Zgłoś do moderacji] [Dodaj do obserwowanych]

Odpowiedzi (1)

Odpowiedział(a): Dagmareczka, 24 lipca 2022, 17:30 [#odpowiedz]
1
Dagmareczka
Na twarzy, sucha skóra często wygląda na zmęczoną i bladą. Czasami pojawiają się cienkie łuski i zaczerwienione miejsca. Na szorstkich policzkach szybko pojawiają się drobne zmarszczki. Skóra napina się również i swędzi szczególnie łatwo na dolnych partiach nóg powyżej podudzi, na stopach, dłoniach, łokciach i przedramionach. Jeśli skórze uporczywie brakuje oleju i wilgoci, kurczy się jak pergamin. Jeśli nie otrzyma wystarczającej ochrony i pielęgnacji, może się łuszczyć, pękać i ulegać zapaleniu.

Osoby, które mają skłonność do suchej skóry, są zwykle do niej predysponowane. Jednak wiele osób pogłębia tę tendencję poprzez swój styl życia i nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne. Wpływy zewnętrzne, takie jak zimno, ciepło, słońce i woda, a także czynniki drażniące, odgrywają znaczącą rolę, gdy skóra zaczyna się napinać i ściągać. Od wewnątrz - brak płynów, niezrównoważona dieta, wahania hormonalne i wreszcie psychika mają wpływ na stan skóry. Ponadto, z wiekiem skóra naturalnie staje się bardziej sucha (patrz rozdział "Co wysusza skórę").

Wyraźna suchość skóry świadczy czasem o zagrażającej utracie płynów w organizmie. Może być też elementem konkretnej choroby. Na pierwszy plan wysuwają się choroby skóry takie jak neurodermia, wyprysk kontaktowy, łuszczyca czy tzw. ichtioza. Niektóre choroby hormonalne i metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca, są również możliwymi przyczynami. Innymi wyzwalaczami bywają niektóre choroby psychiczne, np. zaburzenie obsesyjno-kompulsywne związane z kompulsywnym praniem lub sprzątaniem. Jednak w przypadku przyczyn patologicznych, dodatkowe objawy zwykle dostarczają decydujących wskazówek (patrz rozdział "Możliwe patologiczne przyczyny suchej skóry").

Bariera skórna "kruszy się", gdy skóra traci wilgoć i tłuszcze (lipidy) i nie jest już w stanie zrekompensować tej straty. Wtedy skóra się wysusza. Aby temu zapobiec, organizm normalnie wydziela płyn do naskórka. Dlatego ważne jest na przykład, aby pić wystarczająco dużo. Z kolei dwie dolne warstwy skóry przewodzą lipidy do góry. Na koniec gruczoły łojowe w skórze wytwarzają tłustą mieszankę, która pokrywa powierzchnię skóry warstwą ochronną.

Jeśli skóra produkuje zbyt mało oleju, lekarze mówią o sebostazie. Natomiast termin techniczny łojotok odnosi się do nadmiernego lub jakościowo zmienionego wydzielania sebum. Ogólne terminy techniczne dotyczące suchej skóry to xerosis lub xeroderma. Im skóra jest starsza, tym mniej może magazynować wilgoć i tworzyć lipidy. W ciągu życia nasza osłona ochronna staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne mogą pogorszyć naturalnie dość suchy stan skóry i zaatakować barierę skórną.

Źródło: http://www.biotrendy.pl/kategoria-produktu/pielegnacj a-skory/

Dodaj odpowiedź

Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć na pytanie i cieszyć się pełną funkcjonalnością serwisu. Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

wyszukiwarka   
podobne pytania   
9
7
19
5
11
19
3
4
11
12
7
18
2
6
41

popularne słowa kluczowe   
kategorie   
Biznes (765)Dom (1030)
Edukacja i szkoła (796)Erotyka i seks (324)
Film (3617)Gry (494)
Hobby (451)Inne (4932)
Komputery i Internet (1041)Kulinaria (239)
Kultura (195)Ludzie (1645)
Miłość i relacje (1291)Moda (384)
Motoryzacja (289)Muzyka i taniec (836)
Podróże (280)Polityka (119)
Praca (475)Prezenty (179)
Rozrywka (476)Sport (314)
Sztuka (65)Taniec (29)
Uroda i styl (698)Zdrowie (835)
Zwierzęta (245)
Pytania: 18111, Odpowiedzi: 327734