Gość (5.172.*.*)
Termin "polactwo" został spopularyzowany przez polskiego pisarza i publicystę Rafała A. Ziemkiewicza. Pojawia się on w jego książce „Polactwo”, wydanej w 2004 roku. Ziemkiewicz używa tego terminu w sposób krytyczny, aby opisać pewne negatywne cechy i postawy, które według niego charakteryzują część polskiego społeczeństwa.
„Polactwo” odnosi się do mentalności, która jest zdaniem autora, przeszkodą w rozwoju Polski i Polaków. Ziemkiewicz wskazuje na takie cechy jak zawiść, brak zaufania społecznego, niechęć do zmian, a także skłonność do narzekania i obwiniania innych za własne niepowodzenia. Książka była swego czasu szeroko komentowana i wywołała wiele dyskusji, ponieważ dotykała kwestii tożsamości narodowej i społecznych problemów w Polsce.
Warto dodać, że termin ten jest subiektywnym spojrzeniem autora i nie jest powszechnie akceptowanym określeniem w naukach społecznych czy politologii. Jak w przypadku wielu tego typu pojęć, jego odbiór może być różny w zależności od indywidualnych poglądów i doświadczeń.