Gość (194.4.*.*)
Choć w historii polskiej telewizji komercyjnej jest wiele ważnych postaci, za założyciela stacji TVN uznaje się przede wszystkim Mariusza Waltera. Był on wizjonerem, dziennikarzem, reżyserem i menedżerem, który odegrał kluczową rolę w stworzeniu jednej z największych i najbardziej wpływowych grup medialnych w Polsce.
Droga do powstania TVN rozpoczęła się znacznie wcześniej, bo od założenia holdingu ITI (International Trading and Investment). W 1984 roku Mariusz Walter, wraz z biznesmenem Janem Wejchertem, powołał do życia to przedsiębiorstwo. Początkowo ITI zajmowało się importem sprzętu elektronicznego oraz dystrybucją filmów na kasetach wideo, uzyskując na to koncesję od władz PRL. To właśnie ten holding, zbudowany na fundamencie handlu i inwestycji, stał się finansowym i organizacyjnym zapleczem dla przyszłej stacji telewizyjnej.
Idea stworzenia komercyjnej stacji telewizyjnej, która mogłaby konkurować z Telewizją Polską (TVP), kiełkowała w głowie Mariusza Waltera już od dłuższego czasu. Po nieudanych próbach uzyskania koncesji, kluczowym krokiem było odkupienie regionalnej stacji telewizyjnej Wisła, nadającej z Krakowa.
Ostatecznie, stacja TVN została założona przez Mariusza Waltera i Jana Wejcherta w 1997 roku. Mariusz Walter stanął na czele nowej telewizji jako jej prezes. Pierwszy program informacyjny, kultowe już "Fakty", został nadany 13 października 1997 roku, co symbolicznie rozpoczęło działalność stacji.
Mariusz Walter był nie tylko formalnym założycielem, ale i siłą napędową projektu. Jego doświadczenie w mediach – wcześniej był cenionym dziennikarzem i reżyserem w TVP, współtworząc popularne programy – okazało się nieocenione. To on odpowiadał za wizję programową, rekrutację i szkolenie nowej kadry dziennikarskiej. Jak sam wspominał, ściągał zarówno "kariatydy", jak Grzegorz Miecugow czy Tomasz Lis, jak i szkolił "zielonych szczawików", stawiając na nowe twarze i jakość.
Pod jego kierownictwem Grupa ITI rozrosła się w prawdziwe imperium medialne, a TVN stał się jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku. Walter kierował stacją do 2001 roku, kiedy to kierownictwo przekazał swojemu synowi, Piotrowi Walterowi. Był również pomysłodawcą całodobowego kanału informacyjnego TVN24, który wystartował w sierpniu 2001 roku.
Nie można zapomnieć o roli Jana Wejcherta (zm. 2009), który był kluczowym partnerem biznesowym Waltera. Jako współzałożyciel holdingu ITI i TVN, odpowiadał za strategiczne i finansowe aspekty przedsięwzięcia. To ich wspólna wizja i współpraca pozwoliły na stworzenie od podstaw nowoczesnej, komercyjnej stacji telewizyjnej, która na zawsze zmieniła polski krajobraz medialny.